Światowy Dzień Książki nie przejdzie bez echa?

No dobrze. Przyznam się. Książkami trochę się interesuję, trochę nawet czytam, ale nie żebym był zakochany i tak dalej. W liceum było lepiej, czytało się więcej, ale wtedy też i w komputerze się tak nie siedziało i w internecie było mało rzeczy i tak dalej.

Pewnie dlatego, że świat książek i czytelnictwa bardziej obserwuję z boku, niż od środka, nie wiedziałem nawet, że jest coś takiego, jak Światowy Dzień Książki (i Praw Autorskich – to pełna nazwa – żeby nie było). Już niedługo, bo 23 kwietnia 2012 przypadnie jego kolejna już, siedemnasta edycja. Na pomysł wpadło UNESCO, czyli globalna organizacja zajmująca się kulturą. Zaś geneza jest taka, że 23 kwietnia jest wspomnienie św. Jerzego, co w hiszpańskiej Katalonii jest bardzo hucznym świętem. Panowie dają paniom róże, a te się odwdzięczają książkami.

Pewnie jest to bardzo dobry pomysł na promowanie książek i czytelnictwa, więc dobrze, że się o nim, rzecz jasna przeglądając internet, dowiedziałem. Z okazji Światowego Dnia Książki (i Praw Autorskich) organizowana jest ciekawa akcja, która może nie przejdzie bez echa, o ile tylko sporo osób się o niej dowie. Dlatego na wstępie zachęcam do zapisania się na fejsbukowe wydarzenie.

A chodzi o to, że w przeddzień Światowego Dnia Książki (i Praw Autorskich) w wielu miastach Polski, publicznie pod chmurką zostanie przeczytany jeden, wybrany przez internautów fragment książki, co ma zachęcić więcej osób do czytania. Propozycje, co czytać, internauci wybierali do końca marca, a będzie to powieść Marii Pruszkowskiej „Przyślę Panu list i klucz”. Lista miejsc już jest obfita, bo znajduje się na niej około 20 miast, a mogą dołączyć kolejne. Przy czym Krakowa jeszcze nie znalazłem. Może i stolica polskiej kultury weźmie udział w promowaniu dobrych książek.

Czy się uda czy nie, to się okaże. Jest to kolejna akcja promująca czytanie, co warto odnotować i pochwalić. Pewnie dużo ludzi na książki się nie rzuci po tym, jak gdzieś na mieście zobaczy kilkanaście osób stojących gdzieś na głównym placu miasta i coś poczytujących. Ale może dzięki portalom społecznościowym wiele osób dowie się o tej akcji i o czymś takim jak Światowy Dzień Książki (i Praw Autorskich).

This entry was posted in O książkach ogólnie and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>