Życie oczami anioła, Carolyn Jess Cooke, Zawsze przy mnie stój [recenzja]

Książka Carolyn Jess Cooke pt. „Zawsze przy mnie stój” zachwyca już od pierwszego spojrzenia. Piękna okładka w chłodnych odcieniach błękitu przyciąga wzrok czytelnika i zachęca go do sprawdzenia, czy treść jest tak samo czarująca. Tytuł również wydaje się ciekawy, gdyż przywodzi na myśl anioły, czyli główny temat tej książki.

Przyznam, iż na początku, zwiedziona dość konwencjonalnym tytułem, myślałam, że to kolejne romansidło dla nastolatek. Jednak już pierwsza strona pozytywnie mnie zaskoczyła. Bez przydługawych wstępów i nieciekawych opisów czytelnik zostaje wrzucony w wir akcji. Główna bohaterka umiera i zostaje aniołem stróżem. Wraca na ziemię pod imieniem Ruth, by pilnować Margot – samej siebie. Jest to niełatwe zadanie, bo życie nigdy nie było dla niej łaskawe. Dodatkowym problemem jest fakt, że aniołom nie wolno zmieniać wydarzeń, więc Ruth nie może powstrzymać Margot przed popełnianiem, często tragicznych w skutkach błędów. Akcja wikła się do tego stopnia, że w pewnym momencie główna bohaterka decyduje się na pakt z demonem.

Narracja w książce jest pierwszoosobowa, jednak co charakterystyczne, opowiadający zna wydarzenia przyszłe i często do nich się odwołuje. Jest to kolejny z walorów tej powieści.

Książka ta niewątpliwie warta jest poświęcenia jej kilku wolnych godzin. Czytelnik pogrąża się w wykreowanym przez Cooke świecie coraz bardziej z każdą przeczytaną stroną. Najciekawszym, moim zdaniem, wątkiem jest śmierć Margot, o której nawet Ruth niewiele wie. Dowiaduje się tego na końcu książki i nie jest to rozwiązanie rodem z brazylijskich telenowel. Zarówno bohaterka, jak i towarzyszący jej czytelnik nie mogą czuć się rozczarowani rozwiązaniem zagadki, jaką była śmierć Ruth/Margot.

This entry was posted in Recenzje and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>