Technologia szansą dla książek? [felieton]

Niedawno na Poczytalnym zastanawialiśmy się, czy fakt, że w Polsce regularnie czyta książki jedynie dziesięć procent społeczeństwa, zaś sporadycznie jedna trzecia, to dużo czy mało? Niezależnie od tego, jakie zdanie mamy na ten temat (chociaż pewnie większość negatywne), to faktem jest, że czytelnictwo spada już od dobrych kilkunastu, jeśli nie kilkudziesięciu lat.

Przyczyna jest dość banalna. Zamiast książek pojawiły się inne media, wymagające mniejszego zachodu intelektualnego. Ponieważ człowiek w czasie wolnym bardziej lubi nie myśleć, niż myśleć, zaczął najpierw wybierać film i telewizję, potem zaś internet i gry komputerowe. Pisanie i wydawanie książek nie tylko przestało być adresowane do powszechnego odbiorcy, ale też stało się mniej opłacalnym biznesem.

No i co? Technika cały czas będzie iść na przód, będą produkowane filmy, które będą miały jeszcze więcej efektów specjalnych i gry, które będą prześcigać się wzajemnie w grafice i fabule? Czeka nas koniec książki?

Rozwój technologii może być szansą dla czytelnictwa i dla książek, niezależnie od tego, czy spojrzymy na nie jak na biznes, czy jak na sztukę. Aż dziw, ze wydawnictwa relatywnie niedawno sobie to uświadomiły, wydając obok tradycyjnych papierowych książek również audiobooki, a przede wszystkim e-booki.

Co ciekawe – również powstały czytniki książek elektronicznych, a powszednienie tabletów również może pozytywnie wpłynąć na skalę czytelnictwa. Czy tylko spowolni jego spadek, czy może nawet odwróci tendencję, nie mam pojęcia. Ale dobrze się stało, że od tych paru lat autorzy, wydawcy i wszyscy związani z książkami zaczęli postrzegać technologię jako szansę dla siebie, a nie swojego wroga. Tym bardziej, że pokonać się go nie da.

This entry was posted in Felietony, O książkach ogólnie and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>