Na czym by tu zarobić… [felieton]

Ludzie szczęśliwi pieniędzy nie liczą. A że zapewne czytający są ludźmi szczęśliwymi, rząd postanowił zafundować im przeszło rok temu podwyżkę VAT-u na książki. Efekt? Spadek obrotu książkami o prawie jedną dziesiątą.

Już teraz czytelnictwo w Polsce jest jednym z najgorszych w Europie, a różne grupy starają się zachęcić ludzi do czytania. Co z tego, skoro wymogi Unii Europejskie są takie, a nie inne i VAT na książki musi być przynajmniej pięcioprocentowy.

Niestety z dostępem do dóbr kultury jest tak samo, jak z dostępem do jakichkolwiek innych dóbr i nawet najlepsze książki niczym się nie różnią od smacznej wędliny w sklepie. A gdy ta drożeje, ludzie przestają ją kupować.

Oczekiwania i rozczarowanie

Dość szybkie pogrzebanie w wyszukiwarce internetowej pozwala na skonfrontowanie ze sobą dwóch artykułów prasowych. Jeden z nich powstał już po zapowiedzi podwyższenia VAT-u na książki, ale jeszcze przed jego wprowadzeniem, drugi to pierwsze ekonomiczne podsumowania.

- Podwyższenie VAT-u wcale nie musi przełożyć się na spadek książkowych zakupów – uspokajał w grudniu 2010 roku minister kultury Bogdan Zdrojewski. – Przecież w Danii mają najwyższy podatek, a jednocześnie najwyższe czytelnictwo – dodawał. W Polsce zaś podatku nie było, a czytelnictwo z każdym rokiem leży coraz bardziej.

Okazało się znowu, że byle jakie porównywania do Zachodu nie mają najmniejszego sensu. – Czytamy mniej książek, a winna jest podwyżka VAT-u – obwieściła w piątek trzynastego Gazeta Wyborcza. I dla zobrazowania kilka cyfr: wartość rynku w 2004 roku 2,21 miliarda złotych, w 2010 roku 2,94 miliarda. Wzrost w pięć lat o dobrą jedną piątą. A statystyka za 2011 rok? 2,71 miliarda i pierwszy spadek od kilku lat.

Minister Zdrojewski dogania Danię jeśli chodzi o podatki. Czekamy, aż dogoni w sprawie poziomu czytelnictwa.

This entry was posted in Felietony, O książkach ogólnie and tagged , , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>