Narrenturm, lepiej posłuchać czy przeczytać? [recenzja]

Niedawno pojawiło się tu nieco informacji o słuchowiskach. Nie sposób zatem nie wspomnieć o największej takiej produkcji w naszym kraju, a jest nią adaptacja Narrenturm Andrzeja Sapkowskiego. 112 aktorów odtwarzających blisko 200 ról, około 1500 minut, a wszystko na 3 płytach.

Gdy produkcja pojawiła się na sklepowych półkach, chwilę zastanawiałem się nad zakupem. Książkę już przeczytałem, drugi raz tego samego czytać nie lubię, dlaczego miałbym słuchać? Ciekawość zwyciężyła i chwała jej za to. Już po pierwszej sesji ze słuchawkami na uszach i odsłuchaniu dwóch rozdziałów, co do celowości zakupu nie miałem najmniejszych wątpliwości.

W słuchawkach usłyszałem głos Szarleja (Henryk Talar), na nowo dane mi było przenieść się na średniowieczny Śląsk i targane Husycką zawieruchą Czechy, spotkać Zawiszę Czarnego z Grabowa, czy jeszcze raz poznać Samsona Miodka. Kiedy na nowo usłyszałem to, co dane mi było już wcześniej przeczytać, znów zrobiło się ciekawie. Mimo, że nie lubię drugi raz czytać książek, tutaj pojawiło się jakieś nowe spojrzenie. Zostałem wciągnięty w wir toczącej się akcji. Podczas gdy ze słuchawek sączyły się przyjemne dźwięki, moja wyobraźnia pracowała na najwyższych obrotach. Teraz ciężko mi powiedzieć, czy większą zabawę miałem czytając czy słuchając, zwłaszcza, że słuchając znałem już treść i przebieg wydarzeń…

Na pytanie, które zostało zadane w tytule nie ma prostej odpowiedzi. Moim zdaniem książkę należy zarówno przeczytać, jak i odsłuchać. Kolejność, którą ja wybrałem (a właściwie, która w jakiś sposób została mi narzucona) wydaje mi się najbardziej optymalna, przynajmniej dla mnie.

Nie pozostaje mi nic innego, jak polecić wam wszystkim zakup i odsłuchanie tej produkcji. Zwłaszcza, że w ten sposób być może przyczynimy się do wyprodukowania w naszym kraju kolejnych takich słuchowisk.

This entry was posted in Recenzje and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>