Opowieści dziwnej treści [recenzja]

Opowiadanie to chyba najtrudniejsza forma, z jaką może się zmierzyć autor. Nie umniejszając nic powieściom ani innym gatunkom, w nich twórca ma do dyspozycji zazwyczaj kilkadziesiąt, jeśli nie kilkaset stron. W opowiadaniu ma ich zaledwie kilka, kilkanaście. I na tych kilku stronach musi zawrzeć tradycyjny wstęp, rozwinięcie i zakończenie akcji. To 90 procent mniej miejsca na stopniowanie napięcia! Rozwiązanie „drzwiami w twarz” sprawdzi się raz, może dwa, ale w przypadku całego tomu trzeba znaleźć złoty środek.

Takowy znalazł Krzysztof Spadło w swoim debiutanckim zbiorze dziesięciu opowiadań Marzyciele i Pokutnicy. Zaintrygował mnie opis na okładce – zjawiska paranormalne, horror i szara polska rzeczywistość. Pierwsze opowiadanie – Przewoźnik – zaciekawiło mnie i choć zakończenie było nie w moim stylu, przerzuciłam stronę i…Piętno Morfeusza zafundowało mi dawkę mocniejszych wrażeń! Jednak moim absolutnym faworytem jest Chłopiec w czapeczce z daszkiem – paradoksalnie, najkrótsza historia.

Jak to z opowiadaniami bywa, zapewne różnym czytelnikom różne przypadną bardziej lub mniej do gustu – przyznam bez bicia, że nie wszystkie powaliły mnie na kolana, mam też swoje ulubione, a kilka jest mocno kontrowersyjnych. Łączy je jedno – solidny warsztat i soczysty styl Krzysztofa Spadło.Nie mam pojęcia, jak autor to robi, ale na przestrzeni kilku stron oprócz wartkiej akcji, potrafi zmieścić barwny opis letniego nieba, albo szczegółowy rysopis postaci! Dociekliwi, zauważą również subtelne powiązania między opowiadaniami. Słowem, Marzyciele i Pokutnicy to dobra książka, godna polecenia miłośnikom opowieści dziwnej treści, którzy oczekują wrażeń przez kilka wieczorów.

This entry was posted in Recenzje and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

39 Responses to Opowieści dziwnej treści [recenzja]

  1. czytnik pisze:

    Świetna pozycja na wakacje i leniwe wieczory. Przeczytałem i polecam, bo opowiadania czyta się szybko i łatwo, dają sporo wrażeń, a to, ze ich akcja dzieje się w Polsce jeszcze dodaje im smaku. Kto przeczyta nie będzie zawiedziony!

  2. Też polecam. Przeczytałem i podobały mi się wszystkie opowiadania.
    Dla tych co lubią odrobinę horroru i mrocznych opowieści, z elementami nadnaturalnymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>