Książka i film, jak jajko i kura

Ekranizacje książek nierzadko wzbudzają kontrowersjePorównanie wydaje się być całkowicie nietrafione, bo przecież doskonale wiadomo, że książka była pierwsza. Ponieważ nie jest to pierwszy artykuł na Poczytalnym poświęcony ekranizacjom książek, również pozwolę sobie zabrać głos w tym temacie.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu sytuacja była oczywista. Książki były wydawane, a te, którym udało się zostać bestsellerami, mogły doczekać się ekranizacji. Chętnie też przenoszono na ekran lektury szkolne, bo wiadomo, że te czy wartościowe, czy nie i tak się czytają. Od paru dobrych już lat można dostrzec inną tendencję. Książki są pisane nie tyle po to, aby stały się dziełami samymi w sobie, ale po to, aby zostały przeniesione na ekran.

Pisarz i filmowiec w jednym

Najlepszym przykładem jest tu amerykański powieściopisarz (głównie) horrorów Stephen King. Z pewnością jest on jednym z rekordzistów, jeśli chodzi o liczbę zekranizowanych książek. Ba, to dzięki tym ekranizacjom doświadczył on korzystnego dla siebie (a przynajmniej dla stanu swojego portfela) efektu domina i tak, jak na początku jego książki były ekranizowane, bo były dobre, tak potem te książki powstawały, bo było wiadomo, że zostaną przeniesione na srebrny ekran. Sam King jest sławny bardziej dzięki ekranizacjom, niż książkom jako takim. Ba, aktywnie się włącza w powstawanie filmów na podstawie swoich powieści, pisząc chociażby scenariusze.

To postawa coraz częściej spotykana u pisarzy. Wiedzą, że w czasach czytelnictwa jako takiego, to ekranizacje dadzą im sławę większą niż pisanie. Są też postawy przeciwne. Czasem autor zgodzi się na ekranizację, skasuje czek za udostępnienie praw, a potem publicznie będzie krytykował filmowców za to, co zrobili z jego wielkim dziełem, nie pokazując się nawet na oficjalnych premierach. A szkoda, bo George Clooney w Solaris spisał się świetnie.

This entry was posted in Felietony, O książkach ogólnie and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>