Kanada z lotu ptaka [recenzja]

Kanada, lata 60. XX wieku. Pułkownik kanadyjskich sił powietrznych wraz z rodziną przenosi się do nowej placówki. Przyzwyczajona do przeprowadzek rodzina szybko odnajduje się w nowym miejscu: Mimi angażuje się w działalność Koła Żon Oficerów, Jack wprowadza innowacyjne metody zarządzania w podlegającej mu szkole lotników, Mike i Madeleine rozpoczynają nowy rok szkolny. Nad niemal idealnym życiem rodziny McCartych pojawiają się jednak czarne chmury, i to wcale nie za sprawą ekscentrycznych sąsiadów, widzianej w nocy dziewczynki z nożem czy popełnionego w okolicy morderstwa. Jack pierwszy raz okłamuje żonę, pojawiają się tajemnicze wyjazdy i telefony. Również ośmioletnia Madeleine ma swoje sekrety. Do tej pory ze wszystkimi problemami zwracała się do taty, ale ten musi rozwiązać sama. Rodzice są przecież tacy niewinni, gdy się dowiedzą, na pewno oddadzą ją do poprawczaka…

Książka Ann-Marie MacDonald Co widziały wrony rozpoczyna się jak kryminał, ale morderstwo to tylko jeden z wątków. Powieść jest przede wszystkim portretem kochającej się rodziny, która zmaga się z codziennością i coraz liczniejszymi nieporozumieniami. Razem z bohaterami poznajemy także problemy nurtujące cały ówczesny świat: możemy przeżywać lęk przed atakiem bronią jądrową, możemy fascynować się wyścigiem o podbój kosmosu, możemy także zastanowić się nad losem zbrodniarzy wojennych, którzy jako naukowcy otrzymali nowe życie w Ameryce.

Bardzo dokładnie odmalowany obraz ówczesnej epoki obserwujemy głównie oczami małej Madeleine. Jesteśmy świadkami, jak jej dziecięcy świat traci swoją beztroskę, jak dziewczynka styka się z kłamstwem, przemocą i dwuznacznością dorosłych. A rozgrywające się wtedy wydarzenia odcisną piętno na całym jej późniejszym życiu.

Powieść zdecydowanie warta przeczytania, bogata, barwna, wciągająca. Także trochę egzotyczna: i ze względu na czas akcji, i ze względu na miejsce, i ze względu na społeczność, wśród której się to wszystko rozgrywa.

This entry was posted in Recenzje and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>