Korona z lodu i ognia [recenzja]

Kiedy wzięłam tą książkę do ręki pomyślałam, że to kolejne typowe dla fantastyki tomisko. Niczym mnie nie zaskoczy, ale zapewne też nie rozczaruje. Pomyliłam się… „Gra o tron” liczy wiele stron, ale jest tak dobrze napisana, że nawet nie zauważyłam, kiedy zbliżyłam się do końca. Wtedy było to dla mnie przekleństwo: musiałam w nieskończoność czekać na następną książkę. Dziś wiem, że to błogosławieństwo: sięgając po tą książkę nie mogę poskromić swojej fantazji.

„Gra o tron” niewątpliwie zasługuje na wszystkie pozytywne słowa jakie zostały o niej powiedziane. Przebogata fabuła jest zaskakująco dobrze rozwinięta, wszystkie wątki łączą się za sobą, współdziałają pokazując, jak wygląda śmiertelna walka, której celem jest uzyskanie władzy. Proza Martina chwyta zarówno za serce, jak i umysł. Wyciąga szybko i całkowicie w ten, tak barwnie opisany, że sprawiający wrażenie prawdziwego, świat. Kilka dość obrazowo opisanych scen seksu, może krępować nieśmiałych czytelników, jednak fragmenty te nie są bezpodstawnie umieszczone w powieści. Zapewniają one integralność opowiadanej historii.

 

Powieje chłodem

Na kartach „Gry o tron” Martin opowiada niezwykłą historię o nienawiści, honorze i zdradzie, miłości i zemście, intrydze i heroizmie. Wszystko to sytuuje w niesamowitym świecie, w którym pory roku, mogą trwać latami, a nawet tysiącleciami. Fabuła toczy się wokół Starków z Winterfell – rodziny, których główna dywizom jest nieugięty honor. „Nadchodzi zima” – głosi zawołanie domu Starków i nie jest ono nigdzie bardziej prawdziwe niż w najzimniejszych północnych krańcach Siedmiu Królestw. Tam, gdzie drzewa mają twarze, a los dzieci ściśle związany jest z wilkorami.

 

Na południe od Winterfell jest starożytny mur, za którym czają się tak stare, jak sama ziemia nadprzyrodzone moce. Stanowią ono zagrożenie większe niż ktokolwiek z nas może sobie wyobrazić.

This entry was posted in Recenzje and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>