Bohater czy zwykły agent? Nierozwiązana tajemnica Joska Mitzenmachera [recenzja]

Na temat podwójnego agenta Joska Mitzenmachera pisałem na poczytalny.pl w czerwcu. Dzisiaj ciąg dalszy historii tej niezwykłej postaci, funkcjonariusza KPP, agenta policyjnego w II Rzeczpospolitej. Jacek Wilamowski i Andrzej Zasieczny w swojej książce Afera Joska Mitzenmachera – Tajemnice Policji Politycznej, prezentują nowy trop poszukiwań, który znaleźli dzięki swojemu śledztwu.

Jest to typowa relacja z badań nad dokumentami, zdana bardzo starannie. W czasie II wojny światowej Josek vel Jan Alfred Reguła, jako ekspert działał na usługach Gestapo do zwalczania podziemia lewicowego i nie tylko. Po 1945 roku przeniósł się do Wrocławia, gdzie po raz kolejny umiera w 1947 roku. Co ciekawe, okazuje się, że po tym wydarzeniu widziano go w Izraelu. Jak widać najlepsi agenci zamieszkują tam nawet „po śmierci”. Polecam „filozof poczytalny”.

This entry was posted in Recenzje and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>