Ci okropni Husyci [recenzja]

Co wiemy o Husytach? Właściwie tylko to czego dowiedzieliśmy się w szkole, czyli, że był taki Jan Hus , spalili go na stosie i w zasadzie koniec. Warto być może poszerzyć swoją wiedzę sięgając po książkę Roberta Jerzego Primke, Macieja Szczerepy i Wojciecha Szczerepy pt. Wojny Husyckie na Śląsku, Łużycach i Pomorzu.

A były to wojny okrutne i krwawe. Polityka, układy i knowania. Do tego jeszcze plejada wybitnych postaci i dowódców ze strony Husytów. Jaką mieli armię, taktykę i uzbrojenie? Husyci byli okrutni, w przypadku zdobycia zamku czy miasta mordowali bez pardonu wszystkich.

I ciekawostka. Opis wspólnej polsko-husyckiej wyprawy na Pomorze w latach 1429-1433, którą popierało wielu możnych tamtych czasów/ze strony polskiej/. Warto zapoznać się z tą publikacją. Do lektury zachęcam szczególnie tych, którzy czytali, lub zamierzają przeczytać trylogię husycką Andrzeja Sapkowskiego.

Polecam tą nieznaną kartę średniowiecza naszej historii –  ”filozof poczytalny”

This entry was posted in Recenzje and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>