Człowiek z kamienia

Jan Himilsbach – człowiek, którego życie zostało uplecione z anegdot i mitów bardziej lub mniej odbiegających od prawdy – kamieniarz, aktor naturszczyk, lump-mędrzec, zabawny, wulgarny, tragiczny w gruncie rzeczy, z pewnością nie pretensjonalny. Lecz przede wszystkim pisarz.
Jego literacka twórczość stanęła na granicy zapomnienia, z początku swego istnienia na chwilę wybuchła jasnym promykiem, po czym przygasła z upływem czasu. Część utworów Himilsbacha nosi piętno jego niełatwego życia, zwłaszcza te, których akcja rozgrywa się podczas wojny i opisywana jest z perspektywy dziecka; inne są czystą fikcją zrodzoną z fantazji autora lub z prawdziwych wydarzeń opisanych w prasie lub zasłyszanych – wymagał tego, aby jego opowiadania były w jakiś sposób związane z rzeczywistością.

Ważną zaletą prozy Himilsbacha jest jego styl – jasny, ironiczny, spokojny i pozbawiony taniego wulgaryzmu, oscylujący wokół wykwintności, czyli coś zdumiewającego w przypadku artysty, który był znany z nadmiernego przeklinania i nieraz chamskiego zachowania. Co ciekawe, Himilsbach w swych początkach literackich był przede wszystkim poetą (z czego nie był dumny w późniejszych latach), napisał także jedną sztukę teatralną, a na jego koncie znajduje się prawie 50 opowiadań i nowel.

Czasami traktuje się Jana Himilsbacha z dystansem ze względu na jego brak wykształcenia i pochodzenie z marginesu, co jednak nie ma swojego przełożenia w tworzonych przez niego fikcjach.

O czym pisze Himilsbach? O ludziach stających naprzeciwko własnego tragicznego losu i czyni to na tyle udanie, że potrafi nieraz wywołać śmiech czytelnika, który dopiero po chwili uświadamia sobie, że to śmiech czarny, pełen goryczy. W utworach Himilsbacha dostrzec można piętno jego niełatwego życia, jego niezłomnej woli i twardego charakteru – a głęboko między wierszami tkwi ukryty prawdziwy Jan Himilsbach pełen wrażliwości i litości nad losem człowieczym.

This entry was posted in Autorzy, O książkach ogólnie and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>