Nike dla Marka Bieńczyka [wydarzenia]

Przyznano tegoroczną – szesnastą już, Nagrodę Literacką Nike za najlepszą książkę. Tegorocznym laureatem został Marek Bieńczyk. Nagrodzono Książkę twarzy, na którą składają się trzydzieści dwa szkice, zebrane w grupy – SportivaMelancholicaSensualicaRomantica, Geografica i kilka innych. „To jest mój Facebook – pisze Bieńczyk. Opowiadam tu o absurdach podróży, o meczu Polska- Anglia, o perfumach Angel, o wyglądzie Humphreya Bogarta, o wampirach melancholicznych, o fotografiach pisarzy, o stadzie malowanych tramwajów, o wiosłowaniu na Łotwie oraz w powieściach Hemingwaya i Flauberta, o paszporcie Mickiewicza, o języku ludzi zakochanych, o spotkaniu z Bjornem Borgiem i o stu innych rzeczach, które coś dla mnie znaczą”. 

Książka autorstwa Marka Bieńczyka została wybrana spośród siedmiu nominowanych tomów, wśród których znalazły się: Włoskie szpilki Magdaleny Tulli, Nietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego Krystyny Czerni, Miłosz. Biografia Andrzeja Franaszka, Imię i znamię Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego.

Nagrodę czytelników „Gazety Wyborczej” otrzymał Andrzej Franaszek za Miłosza. Biografię, która ujawnia nieznane szerszemu odbiorcy fakty z życia polskiego noblisty, jak chociażby fakt, że w wieku 16 lat próbował Miłosz popełnić samobójstwo strzelając sobie w skroń.

This entry was posted in O książkach ogólnie, Wydarzenia and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>