Życie księdza to bajka?? [recenzja]

Większość osób uważa, że ksiądz to żyje sobie bez żadnych trosk, zmartwień, ma dużo kasy itd. Owszem nie można zaprzeczyć, że niektórzy nie mogą narzekać na biedę, wręcz przeciwnie: kupują nowe samochody, „wypaśne” sprzęty, firmowe ciuchy  et cetera.

Chcąc przyjrzeć się codziennym obowiązkom i trudnościom księdza, warto zaglądnąć do książek Jana Grzegorczyka, który w znakomity sposób opisuje życie zwykłego szarego kapłana, którego dotykają różne trudności w pracy duszpasterskiej, pokusy życia codziennego. Poznając ciekawych ludzi, nie dzieli ich na wierzących i niewierzących, z którymi patrząc stereotypowo najlepiej się nie zadawać. Pomimo różnych wydarzeń w jego życiu wiernie trwa przy swoim kapłaństwie i misji powierzonej mu z racji przyjęcia święceń.

Autor w znakomity sposób po przeprowadzeniu wielu rozmów z różnymi kapłanami zbiera w jedną całość ich świadectwa życia i tworzy postać zwyczajnego kapłana, który nie tylko jest zwykłym duszpasterzem parafialnym. Posłany przez biskupa do różnych zadań zdobywa on doświadczenie  w duszpasterstwie zagranicznym, pracuje jako zwykły wikary, a także zostaje budowniczym nowego kościoła parafialnego. Na dodatek widzimy życie i losy jego trójki przyjaciół z seminarium, którzy zajmują inne stanowiska w hierarchii kościelnej. Jeden jest zwykłym wiejskim proboszczem, drugi urzędnikiem kurialnym, a trzeci po „zrzuceniu sutanny” będąc eksksiędzem, pracuje jako policjant.

Myślę, że lektura Przypadków księdza Grosera zawarta w 3 tomach: Adieu, Trufle, Cudze pole, i tak nie jest wyczerpująca aby opisać w sposób wyczerpujący życie kapłana. Dlatego też autor w zakończeniu każdej części daje czytelnikowi do zrozumienia, że to jeszcze nie koniec perypetii tytułowego bohatera, jego przyjaciół, współpracowników, a także poznanych ludzi borykających się z codziennymi kaprysami życia.

Zachęcam do lektury;)

This entry was posted in Autorzy, Recenzje and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink.

680 Responses to Życie księdza to bajka?? [recenzja]

  1. Celina pisze:

    Świetne książki. Jestem pod wrażeniem pióra J. Grzegorczyka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>