Powstanie Styczniowe w książkach [recenzja]

Polonia_Bitwa

Już dziś mija 150 rocznica Powstania Styczniowego. Obserwując nasz rynek księgarski, nie zauważyłem jakiś specjalnych wydań, u upamiętniając to doniosłe wydarzenie. Powiem tak: kompletny brak w chwili obecnej książek, czy wznowień publikacji na temat najkrwawiej Powstania i tragicznego rozprawienia się z nim.

Fatalnie, bo w styczniu – zima, ogłoszono wybuch Powstania. Rosjanie po pierwszych wygranych potyczek Powstanie Styczniowe. Wyczerpuje ona ten temat. Nasz wybitny historyk i znawca tych czasów dobrym językiem literackim opisuje, jak wyglądała organizacja ostatniego powstania narodowego w XIX wieku. W książce znajdziemy barwne opisy licznych bitew i potyczek oddziałów partyzanckich, śledzimy strategie walk, oraz charakterystykę walk na terenie Królestwa Polskiego. Dramat rozpoczął się po upadku powstania. Rosjanie nie oszczędzili żadnych powstańców. Szubienice i szlak tułaczy na Sybir zapełnili przywódcy, ich rodziny i sprzyjający powstaniu, zapełnili. Klęska powstańcza i całego narodu.

 

A jednak warto. Europa przypomniała sobie, że, mimo iż kraju takiego jak Polska już nie ma, jest naród polski skłonny do walki o swoje wyzwolenie. Warto się zadumać nad wydarzeniami, które opisuje ta publikacja historyczna. Smutna książka, ale posiadająca wiele walorów historycznych. Powstanie upadło, ale duch narodu nie.

 

Poleca filozof poczytalny.

This entry was posted in O książkach ogólnie, Recenzje and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>