Sharon Owens – mistrzyni optymistycznej powieści obyczajowej.

Weselny zawrót głowySharon Owens to pisarka, która wierzy w człowieka. Brzmi to niezwykle poważnie, jednak jej powieści przesycone są subtelnym humorem i optymizmem. To doskonałe lektury na polepszenie nastroju czy zimową chandrę. Obecnie na polskim rynku wydawniczym dostępne jest siedem tytułów tej autorki: Dyskoteka przy Magnoliowej, Herbaciarnia pod Morwami, Tawerna przy Klonowej, Weselny zawrót głowy, Siódmy sekret szczęścia, Zimowy ślub, To musi być miłość.

Dzieła Owens wymykają się klasyfikacji. Watki romantyczne są umiejętnie równoważone przez realistyczne. Dzięki temu oprócz wiedzy o porywach uczuć bohaterki zyskujemy rozeznanie, ile w Wielkiej Brytanii można wydać na przyjęcie weselne czy usługi hydrauliczne. Ponadto autorka stanowczo optuje za rozwagą w uczuciach, co uważnej Czytelniczce może przypominać prozę quasi -moralizatorską Jane Austen.

Weselny zawrót głowy to na pierwszy rzut oka opowieść o przebojowej singielce Julie prowadzącej firmę Wyśnione śluby. Jednak narratorką książki jest jej przyjaciółka i sekretarka Margaret. Z jej perspektywy spoglądamy za kulisy organizacji wesel i skomplikowanych romansów szefowej. Margaret to była gotka, a od ponad dwudziestu lat stateczna małżonka belfaskiego hydraulika. Jako odpowiedzialna matka czwórki dzieci sumiennie bierze na siebie obowiązki firmowe – łącznie z ratowaniem z tarapatów sercowych Julie. A jest to ciężka praca wziąwszy pod uwagę, że jej szefowa bardzo intensywnie szuka „tego jedynego”. Julie karkołomnie balansuje pomiędzy dwoma adoratorami – rozważnym Garym oraz Jayem – uroczym młodym sobowtórem Seana Beana. Sama Mags boryka się z innego rodzaju problemami: irlandzkim zwyczajem czuwania przy zwłokach i organizacją wystawnego ślubu podstarzałego gwiazdora rocka w tle.

Proza Sharon Owens to najwyższej próby antydepresant. Autorka na każdym kroku stara się udowodnić, że z większości sytuacji można wyjść obronną ręką. Choć Mags narzeka, a nawet czasem się buntuje to jest uroczą malkontentką. Mobilizuje siły i robi swoje. Tak właśnie manifestuje się optymizm autorki i jej recepta na życie – czyń co możesz w danej sytuacji, a wszystko samo się ułoży. Owszem, wśród jej bohaterów są też przegrani, lecz bilans wygranych zawsze jest dodatni.

Dla złaknionych pozytywnej energii godne polecenia.

 

This entry was posted in Autorzy, Recenzje and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>