Historia SS [recenzja]

Ostatnio na rynku księgarskim pojawia się coraz więcej książek o tematyce II wojny światowej, które skupiają się na przedstawieniu wydarzeń widzianych, można powiedzieć widziane od strony Niemców.

Piszący to autorzy pochodzenia niemieckiego, rzadziej Amerykanie czy Anglicy. Co jest ciekawego w tych publikacjach? Często dowiadujemy się o tych czasach od autora, który bezpośrednio brał udział w wydarzeniach, które opisuje. I to jest właśnie największy smaczek tych książek.
Chciałbym zwrócić uwagę na książkę autorstwa Nigela Cawthorne Historia SS.Legiony śmierci w służbie Hitlera. Tytuł wyjaśnia nam wszystko. Bardzo mocna oraz zawierająca nieznane fakty. Smaku dodają liczne, niepublikowane wcześniej zdjęcia. Są one ozdobą książki, a dla koneserów tego tematu wielką „frajdą”. W książce tej znajduje się wszystko to, co powinna zawierać taka publikacja. Opowiada np. o Himmlerze i innych czołowych „aktorach” tamtych czasów, którzy za swoją zbrodniczą działalność ponieśli zasłużoną karę. Ale nie wszyscy. Z drżeniem przeglądamy kolejne stronice ze zdjęciami wydarzeń, które, mam nadzieję, nigdy się już nie powtórzą.

Przez kolejne kartki przechodzimy do rozdziałów: Noc długich noży, Holokaust, SS w odwrocie, Norymberga i, dla mnie bardzo ciekawy, ostatni rozdział Odessa. Czytając tę publikację uświadamiamy sobie jakie piętno wywiera do dzisiaj ta zbrodnicza formacja.

Jednak warto przeczytać i zastanowić się nad fenomenem Hitlera, państw idących na współpracę z nim, a szczególnie wierną do końca formację SS.

„filozof poczytalny”

This entry was posted in Recenzje and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>