W górę rzeki po spokój [recenzja]

Powieść Barbary Kosmowskiej porusza temat osamotnienia i jego przyczyn w życiu kilku postaci. Trzonem fabuły są przeżycia trzech kobiet z trzech pokoleń – najmłodsza Łucja, jej matka Lena i przyszywana babcia Natasza.

Łucja to 22-letnia studentka psychologii, wolontariuszka niezmiernie oddana swojej pracy. Chce naprawić świat, począwszy od nawrócenia na dobrą drogę rzucającego nałóg narkomana – swojego chłopaka. Przy okazji rozpada się jej przyjacielska relacja z matką, a związek z chłopakiem okazuje się być nie do końca jest takim jakiego się spodziewała.
Lena, matka Łucji, to wdowa, która odczuwa bezmiar pustki nie tylko pozostawionej po mężu, ale także po córce, która zamieszkała z chłopakiem. Doskwiera jej tzw. syndrom opuszczonego gniazda, połączony z kiepskim kontaktem z jedynaczką. Bardzo jej ta pustka przeszkadza, ale jednocześnie nie pozwala nikomu jej wypełnić. Nikogo nie jest w stanie wpuścić do bańki swojej samotności.
Natasza zaś to polsko-rosyjska arystokratka ze słabością do likieru miętowego, samochodów i przeszłości.
Pojawiają się także postacie męskie. Są one jednak jedynie tłem dla kobiecych rozterek. Jedną z wyraźniejszych jest Wiktor – wykładowca Łucji, który także zmaga się z samotnością po tragicznej śmierci żony i córki. Nie potrafi na nowo ułożyć sobie życia, a niewyjaśniona sprawa z młodości nie daje mu spokoju. W dodatku Łucja prosi go o fachową, psychologiczną pomoc w sprawie mamy.
Podróżą w górę rzeki, do źródła swoich niepokojów, wydaje się być dla nich wyjazd na wycieczkę do Paryża. Tam ze swoimi wspomnieniami godzi się Natasza, Lena otrzymuje psychoterapeutyczne wparcie od Wiktora, który także rozwiewa czarne chmury swoich wspomnień. W tym czasie Łucja wnika w sens swojego związku.
Wszystko zdaje się już zmierzać do szczęśliwego końca. Jednak nigdy nie uciekniemy przed konsekwencjami nawet już wyjaśnionej i zamkniętej przeszłości.

This entry was posted in Recenzje and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>