„Sny o Pakaranach” – Eugeniusz Kamburowski [recenzja]

Dziś często występuje namysł nad tym jak ludzi zachęcić do czytania, a tym bardziej jak zachęcić ich do polubienia filozofii.
Opasłe tomy pisane przez wielkich myślicieli często nie dość , że zniechęcają samą objętością, to jeszcze na domiar złego są nie jasne.

Sny o pakaranach Eugeniusza Kamburowskiego, bo o nich mowa są bajkową próbą opowiedzenia o ludziach z perspektywy zwierzęcia, ale i próbą zastanowienia się czy zwierzęta są tak różne od nas.
Problemy bowiem, które napotykają bohaterowie są podobne do ludzkich, a i w poszczególnych zwierzętach można odnaleźć inny typ człowieka.
Wspomniałam o bohaterach, więc skoro rzekło się to trzeba by ich krótko przedstawić.
Postaciami pierwszoplanowymi są : Pan Pako Pakarana, pazurnica Grażynka pobierająca lekcje u Karate Koberki, Ines i Xulia , poza nimi jednak też wiele znamienitych charakterów.

Zagłębiając się w lekturę Snów o pakaranach, przenosimy się w świat, w którym to zwierzęta wiodą prym. W klimat wprowadza czytelników piękna legenda, w której to pakarana jest zwierzęciem przez Boga uwielbionym i wybranym, choć większość ludzi nawet nie zaszczyca myślami tego zwierzęcia. Swoją wędrówkę bohaterowie zaczynają jako młodzi i naiwni, w trakcie zaś rozwoju akcji czytelnik dojrzewa wraz z nimi.

Zalety tej książki można mnożyć, poczynając od humoru i nie popadania w nadmuchaną terminologię, przez najlepszą jak do tej pory odpowiedź na pytanie: dlaczego jest raczej coś niż nic, po brak banałów. Po lekturze stwierdzam, że wpadła mi w ręce książka, która może zachęcić do filozofowania każdego, od młodszego czytelnika po osobę starszą.

Myślę , że każdy kto zachował w sobie choć trochę z dziecka będzie usatysfakcjonowany, a Ci którzy zapomnieli jak to jest przypomną sobie z radością o tej części swojej osobowości .

 

 

This entry was posted in Recenzje and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>