Fenomeny, czyli „Pięćdziesiąt twarzy Greya” inaczej

Co można powiedzieć o jednej z najbardziej poczytalnych książek ostatnich miesięcy? Zestawiać ją z innymi, szczerze polecać, wyrazić krytyczną opinię? „Pięćdziesiąt twarzy Graya” E L James zdecydowanie zasługuje na niezależną opinię każdego, kto zetknie się z tą historią.
Niektórych będzie irytować zbyt prosty język powieści, ale czyż nie w ten sposób kobiety opowiadają swoje najskrytsze tajemnice? Innych może szokować wszechobecny erotyzm, będący ważną częścią opowieści o bohaterach, przywołujący niekiedy wyuzdane sceny. Nie jedna z czytelniczek spróbuje identyfikować się z główną bohaterką, 21-letnią studentką Anastasią, przeżywającą swe pierwsze zauroczenie, pierwsze sercowe rozterki, a także inne „pierwsze razy”.
W pierwszej części trylogii będziemy powoli poznawać Anę i Christiana. Dowiemy się w jaki sposób wszechświat zetknął ich ze sobą i jak rozwinie się ich znajomość. Będzie towarzyszyło temu erotyczne napięcie, autorka powoli odsłoni przed nami tajemnice seksu, dla jednych szokujące, dla innych będące chlebem powszednim.
Chcemy historii miłosnej – dostaniemy ją, chcemy oderwać się od codziennych problemów i zatopić się w literackim świecie uczuć – oczywiście. Pragniemy czegoś ostrzejszego, bez głaskania i szeptania sobie czułych słówek, autorka poda nam to na tacy. Nie da się jasno określić fenomenu tej historii. Dlaczego jedni zaczytują się nią bez tchu, inni z niej szydzą. Może fenomen leży w odbiorcach? Wiedzą, co ich urzeka, co do nich przemawia. Czy nieokrzesany i seksowny bohater, czy naiwna otwarta na niego bohaterka?
Nie zamierzam namawiać, ale nie neguję też tej opowieści. „Waniliowy” czy wyuzdany, seks zawsze będzie pożądany, a E L James w swej trylogii z pewnością nam go nie poskąpi.

This entry was posted in O książkach ogólnie, Recenzje and tagged . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>